MNB árfolyam története

A jegybank, ismertebb nevén központi bank egy szóban forgó ország vagy országcsoport monetáris politikájáért felelős intézmény. A legjelenetősebb célja a mai modern jegybankok esetében az infláció mérséklése és az árak stabilitának biztosítása az mnb árfolyam miatt. A jegybankok a pénzügyi rendszer stabilitásának fenntartásában is rend szerint együttműködnek, komoly gazdasági anomália esetében végső hitelezőként vehetnek rész a gazdasásági folyamatokban a bankok megsegítése miatt, valamint működtetik a fizetési rendszert. Az MNB oldja meg országunk központi bankjának a szerepét. Hazánk központi bankja, az MNB 1924. június 24-tól látja el munkáját RT formájában. A gazdasági válság 1931 júliusában végigsöpört Magyarországon is,a amelyet a 1929 őszén kirobbant nagy gazdasági világválság idéztett elő. A II. világháború alatt a nemzeti valuta, a pengő értékéből veszíteni kezdett a jegybank erőfeszítései dacára. A pengő MNB árfolyam értékvesztése a világtörténelem az addig tapasztalat leghatalmasabb értékvesztését hozta el. Az MNB munkájának eredményeként létrejött 1946. augusztus 1-jén az árfolyam stabilizáció, létrejött az új pénz, a forint. Újból eljött az ideje a kétszintű bankrendszer 1987. január 01 dátummal az országban. Hivatalosan az árfolyam nem mozgott szabadon volt, ennek ellenére az infláció növekedésével együtt, a 90-es évek első felében, gyakran került sor mnb árfolyam leértékelésekre. Ezt az MNB árfolyam szisztémát váltott le a csúszó leértékelés rendszere 1995-ben, amelyben középparitás körüli 2,25%-os határok között mozghatott az MNB árfolyam, és egy előre definiált százalékban naponta leértékelődött a középparitás értéke.Az 1990es évek második részében sikerült az árfolyam- és inflációs célokat konkretizálni és a monetáris politika hitelességét növelni a csúszó leértékeléses árfolyamrendszerrel. többnyire nagy jegybanki irányítás jelenik meg a növekvő külföldi tőke bejövetele miatt. A jelenlegi monetáris politika kereteit több lépcsőben alakították ki 2001-ben. A sávos árfolyam-rendszerek közé tartozik az árfolyamrezsim, az árfolyamlebegési sávja -/+15%. Hazánk jegybankja tagjává vált a Központi Bankok Európai Rendszerének országunk EU-csatlakozásával.
Az mnbarfolyam.hu oldalon az alábbi beépített elrendezések segítik az hatékonyabb keresést:
-kiválasztott mnb árfolyamok lehívása legördülő listával,
-mnb árfolyamok lekérdezése hónapok mintájára,
-mnb árfolyamok elénk tárása grafikonon.
Az árfolyamok kivonata egyszerű táblázatos menetben is előkeríthető. Rövid szöveges fejtegetés is segíti a tájékozódást. Használja szolgáltatásunkat bármelyik nap, hogy nyomon kövesse az árfolyamok hullámzásait.
Névnapok ünneplése Magyarországon

A bolygó számos részén a születésnapon felül a névnap ünneplése is nélkülözhetetlen az emberek számára. A mai névnapok megünneplése sok népre jellemzőszokás, következőképpen Magyarországon is szokás a születésnap mellett a névnap megünneplése is. Ilyenkor azt a személyt, aki az adott naptári naphoz kapcsolódó keresztnevet viseli, a családja, barátai felköszöntik. A mai névnap egy olyan jeles nap, ami jó alkalom az ünneplésre. A családtagok, barátok gyakran meg is ajándékozzák egymást a névnapjukon, a nőket főként virággal, a férfiakat borral. Hagyományosan felköszöntik az emberek a barátaikat, családtagjaikat, ismerőseiket, munkatársaikat, névnapjukon, pedig a névnap jellemzően nem olyan középponti, mint a születésnap. Magyarországon felül megünneplik a mai névnapokat például a Csehország, Lengyelország, Oroszország, Románia, Szlovákia, valamint a skandináv és a balti országok emberei. A Balkánon sokkal összetettebb a kép, az ortodox hagyományú népeknél (pl horvátok, szlovének) az ortodox államokkal ellentétében a mai névnap ünneplése mára már nem szokás. Némely országban a névnap pontosan olyan központi esemény, akár a születésnap (pl Lengyelországban). Viszont nem ünnepelnek névnapot az angolszász országokban, így: Franciaországban, Hollandiában. Bizonyos nevekhez versek és névnapi köszöntők, rigmusok valamint tréfás szólások, kifejezések kötődnek. A szentek vallásii ünnepnapján alapszik a mai névnapok egy része. Elméletileg egy, de néha kettő fő névnap esik egy napra, és csomó olyan, amelyek csak a részletesebb naptárakban trafálunk bele. Négyévente, szökőévben február 24-ével hozzáadnak egy úgynevezett szökőnapot, ezen a napon nem ünneplünk névnapot, az egyébként február 24–28 napokon tartott mai névnapok pedig egy nappal hátrébb tolódnak. A mainevnap.hu site lényege, hogy a közelgő névnapokat jelezze és segítsen észben tartani a szeretteid ezen jeles napjait. A következő funkciók segítik a hatásosabb keresést:-mai névnapok kutátása ABC mintájára, -mai névnapok ábrázolása napok alapján ( mai nap-, holnapi nap-, holnap utánni nap névnapjai), -mai névnapok nevenkénti bontásban való bemutatása, A névnapok kijelzése fő névnapok és melléknévnapok mintájára történik. Egy évben speciális módon egy halom mellék névnapot találhatunk, de csak 1-2 főnévnapot. Az oldal a főnévnapokat pirossal kiemeli, mindazonáltal megjeleníti a melléknévnapokat is feketével jelölve tájákoztatás okából kifolyólag.